Ostrava si v minulém týdnu připomněla události z konce druhé světové války. Stejně jako v loni se oslavy spojené s těmito událostmi, kvůli pandemické situaci, nekonaly. Na poctu se však v den osvobození rozsvítili v barvách trikolory ostravské dominanty. Poslední dubnový den patřil vzpomínkám na osvobození Ostravy z roku 1945. Tzv. Ostravsko-opavská operace byla jednou z největších na území Československa a přinesla tehdejším ostravským obyvatelům svobodu. Pietního aktu a uctění památky padlým obětem se zúčastnilo také vedení úřadu Moravské Ostravy a Přívozu.
„Dnes jsme přišli s celým vedením městského obvodu uctít památku našich osvoboditelů. Před 76 lety byla osvobozena Ostrava. Na území České republiky byly nejtěžší boje na území Ostravy a jejího okolí. Je dobré si stále připomínat, že je krásné žít v míru.“,říká Zuzana Ožanová, starostka Moravské Ostravy a Přívozu
Vojenské útoky Rudé armády probíhaly na území Moravskoslezského kraje téměř dva měsíce. V několika fázích se odehrávaly od 10. března do 5. května.
„Stojíme na místě, kde za sebou máme válečný hrob, dá se říci. Tady jsou doopravdy pochované ostatky lidí, kteří padli při osvobozování Ostravy. Proto je to pro všechny lidi z Ostravy velice symbolické místo, kde právě v roce „46“ občané na počest těchto lidí tady postavili tento monument.“ vysvětluje David Witosz, místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu.
Nejen Moravská Ostrava, ale také Vítkovice, Karviná či Třinec patřily v těžkých dobách válečných k významným centrům nejen těžkého a hutního průmyslu, ale také strojní a vojenské výroby.
„My za Moravskou Ostravu a Přívoz si tohohle místa hodně ceníme. Takže i plánujeme, aby jsme tento monumet, co je za námi, řádně opravili a doopravdy dělal čest.“, dodává David Witosz, místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu.
U mladých generací jdou vzpomínky na tyto smutné události do zapomnění. Proto je tolik důležité si
každoročně připomínat válečné hrdiny, díky nimž se dnes můžeme pokojně pohybovat na veřejnosti.