Cestujete veřejnými dopravními prostředky? Pak vám může starosti ulehčit dopravní karta ODISka. Používání bezkontaktních čipových karet ve veřejné dopravě má v MSK dlouhou tradici. Cestující jimi platili už v 90. letech u většiny autobusových dopravců, ale jednotlivé karetní systémy tehdy většinou nebyly kompatibilní. První standardizované karty se v regionu začali vydávat v roce 2011 a do tohoto systému ODISka se postupně zapojovali dopravci v kraji. Bezkontaktní čipová karta ODISka slaví desáté výročí. Od svého vzniku se neustále zdokonaluje a ke svým kulatinám bude nadělovat další dárky.
„ODISka především slouží jako nosič dlouhodobého časového jízdného, takzvaných měsíčníků a má elektronickou peněženku a z těchto elektronických peněz lze hradit jízdní, ať už ve vozidlech MHD, na železnici nebo v regionálních autobusech,“ říká Aleš Stejskal, jednatel společnosti Koordinátor ODIS(KODIS).
„ODISka v průběhu let vylepšuje nejen svůj obsah, ale i vizáž. „ODISKy byly zprvu vydávány jednotlivými dopravci, v loňském roce jsme začali vydávat jako KODIS ODISky už my. ODISKy už přestaly být barevné jako papoušek, jsou stříbrošedé, a liší se od těch původních tím, že obsahují tzv. MAP strukturu která umožnuje – a brzy tuto funkcionalitu spustíme – že ODISKA může být nosičem i IN karty českých drah. To znamená, že ten, kdo cestuje vlakem s ČD, nebude potřebovat IN kartu, ale tyto funkce budou integrovány do této nové ODISKy,“ sdělil Aleš Stejskal.
ODISKa nyní významným způsobem překročila hranice Moravskoslezského kraje
„Na základě dohody se Zlínským krajem, který připravil svůj karetní systém, jsme dosáhli toho, že s ODISkou lze hradit jízdné ve všech regionálních autobusech na území Zlínského kraje. Naopak ve Zlínském kraji chystají kartu ZETKA, se kterou lze cestovat v rámci MSK“, vysvětluje Aleš Stejskal.
A chystají se další novinky.
„Už před pěti lety jsme začali s Dopravním podnikem připravovat možnost využívání platebních karet: tzv. chytré placení, kdy se cena vypočítává teprve následující den, případně se zastropuje. Tento model nyní uvádíme do provozu i u regionálních autobusových dopravců, zatím je to u ČSAD Havířov na několika autobusech a v brzké době bychom to chtěli rozšířit na Moravskoslezský kraj,“ dodává Stejskal.
Od loňského roku funguje také mobilní aplikace ODISapka, která umí vyhledat spojení, ukázat online informace o odjezdech nebo umožňuje zakoupení jízdenky.
ANKETA
„Lidé v dnešní době často používají karty ODISka. Je to rychlejší a je to pro ně úspornější. Mají levnější jízdné a je to rychlejší na odbavování,“ říká řidič autobusu.
„Vím, že existuje ODIska a používám ji. Určitě mám levnější jízdné. Díky toho, že musím jezdit do školy každý dem, ale i kvůli praktické výuce a ušetřím o hodně více peněz než bych měl v autobuse platit každý den za jízdenku.“
„Znám kartu ODISKA, používám, ale ne tak často, protože do práce chodím pěšky. Ale třeba na nákupy a podobně“
Bezkontaktní ODISku si zájemci mohou obstarat přes e-shop nebo o ni požádat v dopravním infocentru. Za deset let fungování si kartu pořídilo přes 600 tisíc obyvatel moravskoslezského regionu.