Site icon FABEX MEDIA

Knihovna města Ostravy oslavila stovku

Knihovna města Ostravy zajišťuje služby pro čtenáře všech věkových kategorií od roku 1921 a svoje sté narozeniny oslavila mimo jiné křtem unikátních publikací, které pokřtila ředitelka knihovny Miroslava Sabelová, autor Václav Šipoš a Jaromír Nohavica.

„My jsme vlastně chtěli, aby ty naše vzpomínky nebo to, co je knihovna, zůstalo zachyceno, ale nechtěli jsme použít jenom písmenka, byť jsou nám vlastní. Chtěli jsme vyjádřit tu historii a současnost v obrazech a pan Václav Šipoš se toho zhostil náramně. Vznikly čtyři skládačky, které právě dokládají tu pestrost a zajímavost, a možná někdo za těmi obrázky uvidí mnohem víc.  A to jsme právě chtěli, aby se rozběhla ta fantazie,“ sdělila Miroslava Sabelová, ředitelka knihovny

Výtvarník Václav Šipoš při tvorbě leporel kombinoval své klasické techniky se současnými počítačovými grafikami a ocenil především možnost svobodné tvorby.

Já jsem hlavně vděčný, že mi dali volnou ruku z knihovny a že mě oslovili jako výtvarníka.  To je úplně nádhera, když že si můžu dělat svou práci bez toho, že se někdo pořád ptá: „A jak to bude vypadat?“ „a co jako?“ Měl jsem naprosto volnou ruku a krásně se mi to dělalo,“ prozrazuje Václav Šipoš

Historie knihovny je bohatá: zažila válku, uzpůsobení fondu fašistické propagandě, komunistický režim, Sametovou revoluci i novodobou demokracii. Nic z toho naštěstí nesnížilo zájem ostravských čtenářů o knihy a služby knihovny.

Já jsem plně přesvědčen, že tištěnou podobu knihy nic nenahradí. Knížka voní, do knihy si dáváte poznámky, pak se k tomu vracíte, večer si čtete. Knížka vám může upadnout na obličej nebo do postele, a já si nedovedu představit, že by na mě spadnul počítač. Ten kontakt s knihou jako takovou nikdy nezanikne a kniha tady minimálně dalších sto let bude,“ říká Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK pro kulturu a památkovou péči.