Mléčné koktejly, skvělé palačinky a dorty, ale i drobné slané občerstvení – nabízejí tu speciality nejen naší, ale i francouzské a italské kuchyně. I z letmého pohledu je zřejmé, že mléčný bar Naproti na Kostelní ulici nastavil laťku hodně vysoko.
Olga Rosenbergerová, manažerka: „My spolupracujeme v rámci sociálních podniků i s partnery z Francie a Itálie, někteří naši zaměstnanci tam byli na zahraničních stážích – naučili se třeba francouzský koláč quiche nebo italskou piadinu, a také bramborový koláč s parmazánem.“
Bar před 9 lety založilo sociální družstvo Naproti, které tak chtělo zlepšit uplatnění našich
handicapovaných spoluobčanů na pracovním trhu. Vhodné prostory nabídla radnice Moravské Ostravy a Přívozu, která tento sociální podnik podporuje i finančně – letos od ní například získal dotaci 60 tisíc korun.
Olga Rosenbergerová, manažerka: „V současné době zaměstnáváme 23 lidí, z toho 19 se zdravotním postižením na různé zkrácené úvazky, a hlavně všechny tyto lidi zaměstnáváme na pracovní smlouvu, což není v gastroprovozech obvyklé.“
Cukrářka a kuchařka Adéla Štivarová absolvovala Střední odborné učiliště Zdeňka Matějčka a práce v baru Naproti ji moc baví. Nejraději dělá míchané nápoje – třeba třtinovou limonádu a také ráda zdobí piadinu.
Adéla Štivarová: „Tu pšeničnou placku si můžete opéct na pánvi nebo v konvektomatu, na ni pak dáte zeleninovou oblohu a pokapete olivovým olejem.“
Někteří zaměstnanci marně hledali práci až 15 let – mléčný bar je doslova zachránil před sociálním vyloučením. A hlavně – mezi Ostravany si získal skvělou pověst.
ANKETA: „Tak já tady chodím velmi ráda a cíleně, tu kavárnu znám od počátku a je tady velmi prozákaznický servis, jestli to tak mohu říct byznysovým slangem.“
ANKETA: „Nevidím rozdíl mezi klasickou obsluhou a handicapovanou, ty služby jsou na stejné úrovni.„