Site icon FABEX MEDIA

Muzeum Novojičínska má nový vizuál a plánuje rekonstrukci

V moderní kulturní organizaci se mění Muzeum Novojičínska. Některé z jeho poboček prošly – nebo právě procházejí rekonstrukcí, například nedávno otevřený Zámek Nová Horka nebo Muzeum nákladních automobilů Tatra Kopřivnice. A na rekonstrukci se připravuje i hlavní sídlo muzea – Žerotínský zámek v Novém Jičíně.

Zásadní proměnu Muzea Novojičínska provází i jeho nová vizuální podoba, která odráží příběh zdejší krajiny a graficky sjednocuje všechny pobočky. Hlavní logo nabízí různé asociace – písmeno M nebo meandr řeky Odry. Také další výtvarné zkratky jsou výmluvné – například ta pro Muzeum Šipka ve Štramberku nebo pro Památník J. A. Komenského ve Fulneku.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK:Myslím, že to pro mladé lidi může být velmi zajímavé, i pro další propagaci Muzea Novojičínska jako celku – vytvářejí se už například atraktivní dárkové předměty s novými logy. Součástí nového vizuálního stylu je i přístup k rekonstrukci Žerotínského zámku, kde je zpracovaná studie na změnu exteriéru, především vstupu do nádvoří – ten je myslím pojat velmi moderně a nadčasově.“

Ladislav Zahradníček, projektant, ATRIS: „Jde o první etapu rekonstrukce, v níž se otevře nádvoří zámku celému náměstí před hotelem Praha, autorem návrhu je architekt Jiří Liškutín. Odstraníme stávající zeď, která náměstí odděluje od nádvoří, a vytvoříme prosklený tubus –
vlastně depozitář, ve kterém budou vystaveny některé expoziční předměty.“

Na nádvoří bude klidová zóna s novým zázemím pro návštěvníky a kavárnou. V přízemí zámku se připravuje nová expozice Ostrov jménem Kravařsko. Připomene zapomenutou oblast, vymezenou Fulnekem, Novým Jičínem, Odrami a Bílovcem.

Zdeněk Orlita, ředitel Muzea Novojičínska: „Kravařsko je fenomén, ke kterému se vracíme po roce 1946. Chceme ukázat jeho původní význam a to, jak se vyvíjelo od pozdního středověku do konce 20. století. Muzeum Novojičínska se touto oblastí takto globálně dosud nezabývalo. Další část věnujeme expozici historie, kterou budeme připravovat z nového úhlu pohledu, a chystáme i zcela novou expozici přírodovědy.“

Nová expozice bude interaktivní,podle náměstka hejtmana přitažlivá pro mladou generaci i pro rodiny s dětmi

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana MSK: „Naším hlavním záměrem je nejen zachránit tuto památku v dobrém stavu pro budoucí generace, ale dát jí i nový obsah, který by byl přívětivý a kopíroval trendy 21. století.“