Site icon FABEX MEDIA

Na louky v centrálním ostravském obvodu dohlížejí botanici z Ostravské univerzity

Není louka jako louka. Luční trávníky, které má v péči městský obvod Moravská Ostrava a Přívoz, jsou určitě výjimečné. O jejich podobě totiž nerozhoduje jen příroda, ale také vědci z Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity.

 

Centrální ostravský obvod spolupracuje s botaniky z OU už třetí rok. Pomáhají vytvořit louky třeba v Komenského sadech anebo tady v Cingrově sadu – nedaleko Místecké ulice a vlakové zastávky Stodolní.

Rostislav Řeha, místostarosta Moravské Ostravy a Přívozu: „Tohle je jeden z našich lučních trávníků. Necháváme tady růst původní bylinnou část, a s kolegy z OU sledujeme, jak se tady to prostředí vyvíjí. Každý rok probíhají pravidelné kontrolní dny, jako třeba právě dnes.“

Přírodovědci sledují v centru Ostravy 12 lokalit, doporučují městskému obvodu, jak často je kosit a jaké travní směsi na nich použít. Třeba tento trávník byl před dvěma lety doset kokrhelem luštincem, což je kvetoucí poloparazitní rostlina, která likviduje dominantní trávy.

Šárka Cimalová, Přírodovědecká fakulta OU: „Na této straně za mnou vidíte ještě dominantní trávu – kostřavu, ale na druhé straně už je znatelná změna druhové skladby, kdy kostřava ustupuje a na její místo se dostává kokrhel, který pak udělá místo dalším dosetým druhům i těm, které se na této lokalitě vyskytují přirozeně.“

Postupně by třeba právě tuto louku mohly zkrášlit kopretiny, zvonky a další luční květiny. Botanikům ale nejde jen o to, aby byly luční trávníky v centru Ostravy hezké na pohled.

Šárka Cimalová, Přírodovědecká fakulta OU: „Důležitějším cílem je podpora druhové pestrosti hmyzu i bylin – v takovéto louce by jich mělo být asi 30 procent dvouděložných, ale byla jich tu jen 3 procenta. Pestrost druhů je pro nás biology důležitá – přispívá totiž k ekologické rovnováze a stabilitě. Na druhově pestrých loukách je život bohatší a také by měly více lahodit oku.“