Site icon FABEX MEDIA

Proměny MSK – 15.5.2021

Další díl magazínu Proměny Moravskoslezského kraje Vás dnes nejdříve zavede do Jablunkova, který leží v okrese Frýdek-Místek a je nejvýchodnějším městem v České republice. Střetává se tu řada kulturních vlivů a právě ty zmapuje nově vznikající Muzeum Trojmezí.

V jihozápadním rohu Jablunkovského náměstí najdeme dvoupatrový dům ze 16. století s popisným číslem 150. Uvnitř se nachází dochované renesanční jádro, klenby a zdi, které mají na mnoha místech tloušťku více než metr. Tento tak zvaný Knížecí dům, ve kterém kdysi přebývala třeba těšínská kněžna Kateřina Sidonie, se v současné době mění díky komplexní rekonstrukci v Muzeum Trojmezí.

Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MSK: „Tuto rekonstrukci jsme zahájili v loňském roce a přepokládáme, že v letošním roce bude dokončena stavební část, kdy od ledna 2022 do 7. měsíce by měla probíhat instalace exponátů a věříme, že v červenci 2022 toto muzeum Trojmezí slavnostně otevřeme.“

Vznikající muzeum návštěvníkům nabídne zajímavou cestu dějinami.

David Pindur, historik-kurátor: „Nacházíme se v prvním výstavním sále, kde má začínat expozice s názvem Krajina a lidé. Bude se jednat o stálou expozici, která má představit staleté soužití obyvatelstva této části Slezska s přírodou.“

Expozice zavede zájemce nejprve do nedotčené přírody, v dalších místnostech už pak do hry vstupuje člověk a s ním i tak zvaná kultivace krajiny. Okolí Jablunkova bylo od konce 15. století zasaženo fenoménem takzvané valašské a později pasekářské kolonizace a díky tomu má místo zvláštní ráz.

Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MSK: Toto muzeum je specifické tím, že se nachází vlastně v nejvýchodnější části ČR i našeho kraje, kde ty exponáty přiblíží specifičnost celého tohoto regionu.“

Muzeum Těšínska je jedním ze čtyř krajských muzeí a je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje.

Zbyšek Ondřeka, ředitel Muzea Těšínska: „Jeho nejdůležitější tři výstavní expoziční objekty by měly být Archeopark v Chotěbuzi, hlavní historická budova v Českém Těšíně, kde jsme nedávno otevřeli po dvaceti letech nově rekonstruovanou budovu a expozici. A tu trojici by měl doplňovat tento objekt Muzeum Trojmezí v Jablunkově.“

V  připravované expozici návštěvníci najdou třeba beskydskou salaš, gorolské obydlí nebo osobité kroje. V průběhu stavebních prací došlo i k několika zajímavým objevům. Byl odkryt portál, kterým se pravděpodobně přikládalo do kamen i pec s udírnou.

David Pindur, historik-kurátor: „Ten otvor, který tady byl vybourán v rámci stavebních prací a byl zde odhalen prostor, který pravděpodobně sloužil v době, kdy zde byla kuchyně jako udírna. Ten pohled zůstane zachován i v rámci návštěvnického okruhu.“

Dům byl v minulosti také sídlem okresního soudu, věznicí či úřední budovou. Muzejní expozice bude připomínat dějiny až do 40. let minulého století. A exponáty sem poputují z různých míst.

David Pindur, historik-kurátor: „Jedná se většinou o sbírkové předměty Muzea Těšínska, které jsou uloženy v depozitářích, některé už jsou v konzervační dílně, kde se ošetřují. V rámci projektu bude nakoupena řada fundusů, kontrukcí, budeme pořizovat repliky lidových krojů, termoplastické preparáty fauny.“

Návštěvníci budou mít k dispozici komfortní zázemí i bezbariérový přístup, který zajistí venkovní plošina.

Jiří Samek, stavbyvedoucí: „Stavebně od toho září proběhly všechny bourací práce podle projektové dokumentace. Provedli jsme hydroizolace, injektáže, namontovali jsme elektroosmózu a vlastně máme veškeré elektrorozvody. Teď připravujeme přívody pro klimatizační jednotky a rozvody.“

Práce se nyní zaměří na střešní konstrukci a částečnou výměnu krovů, montování nových oken i přípravu stěn na omítky.

Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MSK: „Celkové náklady představují částku 52 milionů korun, 39 milionů je z evropských prostředků, přes dva miliony ze státního rozpočtu. Zbývající částka byla vyhrazena z rozpočtu kraje.“

Nejstarší měšťanský dům tak znovu oživí příběhy z minulosti.

Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MSK: „Smysluplnost rekonstrukce a vznik tohoto muzea je především v tom, že chceme zatraktivnit tuto nejvýchodnější část našeho kraje. Ty dobové věci přiblíží našim dětem, jak těžce se tady žilo.“

Z budoucího muzea v Jablunkově se nejprve přeneseme do Frýdku Místku. V moravskoslezském regionu prochází proměnou řada silnic a jednou z nich je například stavba nového vedení ulice Palkovické, jejíž přemístění zjednoduší dopravu.

Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MSK: „Zde povede nová trasa ulice Palkovické, kdy účelem je napojení na dálnici D 46, která se tady nedaleko realizuje a aby občané Palkovic měli rychlý sjezd na tuto dálnici, tak z toho důvodu se tady v délce necelého jednoho kilometru dělá tato nová komunikace. Součástí té nové komunikace bude i kruhový objezd, sjezdy na místní komunikace, veřejné osvětlení, chodníky a samozřejmě ještě protihlukové stěny.

Michal Hříbek, stavbyvedoucí: „Mělo by to vlastně všem lidem pomoct, kteří jezdí po ulici Palkovické přes Frýdek-Místek, přes centrum, kde tím, jak bude vybudován obchvat, tak se mohou napojit na tuto komunikaci a je to jakési zjednodušení, už nemusí jezdit přes centrum.“

Stavba zatím nevyžaduje větší dopravní omezení.

Michal Hříbek, stavbyvedoucí: „Co se týká omezení dopravy občanů, tak v tuto chvíli je omezení pouze na místní 1komunikaci, kde vlastně ta stávající komunikace v místě budoucí okružní křižovatky. K většímu omezení dojde někdy v listopadu, prosinci, kdy mi budeme napojovat tu novou komunikaci na stávající komunikaci, kdy bude docházet k přemísťování provozu.“

Stávající úsek silnice, který po ukončení přeložky ztratí svou funkci, projde v budoucnu rekultivací.

Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MSK: „Celkové náklady jsou zhruba 60 milionů korun, kdy jsme 51 milionů získali z EU, 6 milionů korun činili státní dotace a 3 miliony korun byly vyčleněny z moravskoslezského rozpočtu.“

U cest teď ještě chvíli zůstaneme. Poslední zastávkou dnešního Magazínu Proměny Moravskoslezského kraje bude dopravní spojovací příčka základního komunikačního systému Ostravy.

Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MSK: „Jedná se o rekonstrukci, silnice II/479, tzv. ulice Těšínské, která tvoří hlavní spojku mezi Ostravou a Havířovem. Ta silnice už byla ve velmi nevyhovujícím stavu, to znamená, že jsme zahájili odfrézování nevhodného povrchu a vedle toho se budou dělat i další úpravy, jako obrubníky, zálivy pro autobusy a zavádění nových modernizačních a bezpečnostních prvků.“

Silnice byla dlouhodobě zatížena nejen osobní a nákladní dopravou, ale také autobusy a trolejbusy a na vozovce se objevovaly deformace, výtluky nebo mrazové trhliny.

Michal Jahn, Správa silnic MSK: „V současné době jsme dokončili zřízení středových ostrůvků, připravujeme práce na to, abychom mohli od víkendu, kdy bude úplná uzávěrka této komunikace, provést pokládku asfaltových vrstev, s čímž jsou spojeny tyto přípravné práce, dohutňování materiálů kolem stávajících ostrůvků a dočišťování tak, aby ta pokládka, která je naplánovaná na ten uzávěrkový týden, mohla proběhnout bez problémů.

Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MSK: „Tato stavba byla zahájena už v loňském roce, 7. 7. 2020 a díky tomu, že musela proběhnout zimní technologická přestávka, tak práce byly zahájeny v těchto dnech a předpokládáme, že do konce letošního roku bude stavba uvedena do provozu.“

Před finální vrstvou čeká vozovku ještě pokládka speciálního materiálu.

Michal Jahn, Správa silnic MSK: „Říkáme tomu výstužná geomříž nebo geosyntetika, která by měla eliminovat vady a problémy do budoucna, to znamená, že nebude docházet k takovým stavům, jak vidíme trhliny na finálním krytu a ta životnost by tím měl být prodloužena.“

Rekonstrukce přinese uživatelům nejen komfortní jízdu, ale vzhledem k nově vybudovaným ostrůvkům přispěje v této oblasti i ke zklidnění dopravy.

Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MSK: „Celkové náklady představují částku 70 milionů korun, 28 milionů jsme získali z evropské dotace, 42,5 jde z rozpočtu Moravskoslezského kraje.“