Site icon FABEX MEDIA

Stavba pro klienty organizace SAGAPO finišuje

Na Uhlířské ulici v Bruntále vzniká v rámci transformace pobytových služeb areál pro klienty sociální organizace Sagapo.

Stavba je teď v podstatě v posledních fázích, tadNay vidíte kolem sebe, že se dělají terénní úpravy, připravují se fasády na výmalbu, máme všechno v podstatě venku hotové, dodělávají se interiérové prvky, dlažby, budou poklady lin, takže jsme ve fázi závěrečné. Věřím tomu, že se to podaří udělat včas,“ říká Petr Konečný, ředitel
organizace SAGAPO

„Už je vidět, jak by mohl celý areál vypadat. Vzniká tady zařízení pro naše občany, kteří jsou postižení.Vedle pobytových prostor pro ně budujeme i dílny, aby se tady mohli realizovat. Předpokládáme, že v letošním roce celý areál spustíme do provozu a naši noví klienti se tady budou moci nastěhovat,“ upřesňuje Jaroslav Kania,
náměstek hejtmana MSK.

Transformace pobytových služeb umožňuje hendikepovaným lidem život v přirozené
komunitě, a minimalizuje poskytování sociálních služeb prostřednictvím ústavní péče.

„Tady na tom místě probíhá transformace pobytové služby DOZP a STD, s tím, že ta pobytová služba Domov pro osoby se zdravotním postižením má kapacitu 29 osob a pro těch 29 osob se vytváří dvě místa nových pobytových služeb na adrese Uhlířská, tak se buduje domov pro osoby se zdravotním postižením ve třech takových samostatných rodinných domech, celkem pro 18 uživatelů a těch zbývajících 11 uživatelů bude v chráněném bydlené, které se staví na jiné lokalitě v Bruntále,“ dodává Petr Konečný.

Posláním sociální služby chráněného bydlení SAGAPO, jejímž zřizovatelem je Moravskoslezský kraj, je umožnit hendikepovaným lidem žít co nejvíce samostatným životem. Proměna sociálního bydlení nyní výrazně přispěje k jejich komfortu.

„Cílem transformace, která probíhá v SAGAPU je v podstatě nastolit pro osoby v těch domovech i ambulantních službách normální životní podmínky tak aby se cítili v bezpečí, měli dostatek místa pro intimitu a celé to prostředí pro ně bylo podnětné a dokázalo jim poskytovat nezbytnou podporu, kterou vyžadují od poskytování sociální
služby,“ sdělil ředitel Konečný.

Kromě domků a administrativního zázemí nabídne areál i prostory pro důležitou aktivitu. Sociálně terapeutická dílna podpoří pracovní aktivity i dovednosti klientů. Náplní bude mimo jiné rukodělná činnost třeba ve stolařské, keramické či košíkářské dílně.

Nově zahájili práci v dílně komunikační právě pro osoby s poruchou komunikace, což jsou lidé většina mentálně postižení a přidružená je tam porucha autistického spektra. Pak tam máme různé taktilní techniky pro lidi těžce mentálně postižené. Ta škála je opravdu široká a my v podstatě se snažíme nějakým způsobem vždy reagovat na poptávku uživatele té služby,“ vysvětluje Konečný.

Výrobky klientů si pak mohou zájemci prohlédnout a zakoupit ve speciálním obchůdku v budově
areálu. Moderní stavby, které budou díky zřizovateli brzy hotovy, zohledňují také důležité a aktuální téma čisté energie.

„Celkové náklad představují náklady 130 milionů korun. Polovina se nám podařila získat z IROPu a polovinu dáváme z vlastních zdrojů. Součástí té stavby je, abychom energeticky měli areál co nejvíce soběstačný, Proto
najdete na střechách i fotovoltaiku, proto jsme i snižovali co se týče energetické náročnosti celé budovy, aby byly stavěny v takové kategorii, kde bude dobře provedeno zateplení a veškeré izolace. Věřím, že našim klientům se tady na podzim bude líbit a budou tady spokojeni,“ doplnil Jaroslav Kania, náměstek hejtmana MSK.