Site icon FABEX MEDIA

Těšínské divadlo konečně opět přivítá diváky

Těšínské divadlo, jehož budova má letos šedesát let, se už těší na své publikum. Herci v lockdownu rozhodně nezaháleli a pro diváky, kteří jim moc chyběli, připravili novinky.

„My jsme mezi sebou rozhodně nešířili smutek, každý se k tomu postavil takovým způsobem, že jsme si situaci nepřipustili. Protože pokud zkoušíte něco ve smutku, tak nenazkoušíte vůbec nic. My jsme tu pozici lockdownu proměnili ve svůj prospěch, mohli jsme více pracovat na těch inscenacích, než je obvyklé,“ říká Petr Kracik, ředitel divadla.

Díky postupnému rozvolňování se diváci dočkají premiér na všech třech scénách. První představení pro děti odstartuje už v květnu. Podle tiskové mluvčí Ivy Lupkové loutkové scény Bajka připravila na 31. květen nové představení Čert a Káča. Pokud bude hezky, bude se hrát na zelené ploše za divadlem, jinak se představí pohádka na velkém jevišti. V polské verzi si diváci přijdou na své 12. června.

Na novinky se mohou těšit i návštěvníci České a Polské scény. „Česká scéna připravila Čechovův Višňový sad, publiku ho představíme 5. června. Pak má dvě premiéry Polská scéna: malou komorní formu hry Arnošta Goldflama Dámská šatna, a to 12. června. A 19. června všechny zveme na premiéru Soukromé kliniky,“ sdělila Iva Lupková tisková mluvčí divadla

„Hrajeme Višňový sad, já hraju Raněvskou, majitelku panství, a přišla jsem k tomu jako slepý k houslím, protože to měla hrát kolegyně, která si zlomila žebra, a pak to bylo nabídnuto mně. Já jsem sama strašně zvědavá, protože jsme dlouho nebyli před diváky, já mám nervy úplně napnuté. Jsem zvědavá na ten ohlas, je to téměř po roce, co zase hrajeme,“ prozrazuje herečka Jolana Ferencová

Diváci by se v létě měli dočkat také představení pod širým nebem. „Řada inscenací, která splňuje požadavky plenérového představení, se objeví také na festivalu, který máme: festival Nad řekou, ten bude v srpnu, tam za Českou scénu uvidíme Prodanou nevěstu, Gazdinu Robu, obnovenou inscenaci KUBO, Powróćmy jak za dawnych lat, Ondráška, jako na Polské scéně a loutkové inscenace, včetně Čerta a Káči,“ říká ředitel Petr Kracik.

Divadlo bohužel nemohlo se svými diváky oslavit 75 let existence České scény, ani výročí šedesáti let otevření budovy, ve které nyní působí. O historii divadla se však mohou zájemci dozvědět v nové ročence, kterou si mohou stáhnout i z webových stránek. „Těšínské divadlo úplně v prvopočátcích velmi krátce hrálo v dnešním Kulturním středisku Střelnice, a poté i s Polskou scénou, která vznikla v roce 1951 v sále hotelu Piast, který stojí v centru. Budova vznikla podle návrhu Zdeňka Vávry, což je otec známého herce Davida Vávry,“ dodává Iva Lupková.