Site icon FABEX MEDIA

V Ostravě se mění design popelnic

Společnost OZO Ostrava neustále přemýšlí, jak přispět k lepšímu životu ve městě. A to samozřejmě nejen pravidelným svozem odpadu, provozováním úspěšného Reuse centra, podporou sociálních projektů, ale nově také výměnou popelnic.

Asi deset let bude trvat postupný proces výměny popelnic v Ostravě. Společnost OZO začalo minulý týden v Třebovicích, po nichž bude následovat Poruba.

Vladimíra Karasová, vedoucí útvaru propagace a ekologické výchovy: „Hlavním důvodem je sjednotit barevnost nádob s tím, co je v ČR zvykem. Černá je synonymem pro směsný komunální odpad a my tady v Ostravě jsme dlouho používali zelené.“

To však není jediná odlišnost od současného stavu. Kromě sjednocení se zbytkem republiky se mění i další důležitý detail.

Vladimíra Karasová, vedoucí útvaru propagace a ekologické výchovy: „Konkrétně tady v Třebovicích bude ta výměna v pátek pokračovat i nádobami na bioodpad. A i ony budou černé. Rozdíl bude v barevném víku, kterým chceme v budoucnu rozlišovat odpad, který do těch nádob patří.“

Nově se také na černých popelnicích s barevnými víky objevují i nálepky s informacemi.

Vladimíra Karasová, vedoucí útvaru propagace a ekologické výchovy: „Dřív jsme na popelnicích ty údaje neměli, dneska už i u nich chceme jasně říct, co do nich patří a co ne. My víme, že lidé už se naučili třídit, a teď chceme, aby se naučili třídit dobře, detailně, bez chyb, takže mají tam přesně uvedeno, co do těch nádob patří a věříme, že to přispěje k tomu, aby se v Ostravě zase více odpadu využilo a vytřídilo.“

Společnost OZO Ostrava chce dosáhnout toho, aby co nejméně odpadu skončilo na skládkách, jak ostatně již brzy bude požadovat nový zákon o odpadech. A na skládce samozřejmě neskončí ani dnes vyměňované popelnice.

Vladimíra Karasová, vedoucí útvaru propagace a ekologické výchovy: „Není to tak, že bychom mrhali prostředky a najednou kupovali velké množství nových nádob. Ty zelené budeme využívat v těch lokalitách, kde dosud k výměně nedošlo. Ony praskají, ony se ničí po čase a právě proto ta obměna není celoplošná, ale chceme každý rok nakoupit právě tolik těch nových černých, aby se to rovnalo té pravidelné roční obměně za ty zničené nádoby.“